A Gyűrűfű Alapítvány legfőbb célkitűzése Gyűrűfű ökofaluként történő kialakítása. A terület benépesülése a kétezres évek elején – különböző okokból – megakadt. Ezért 2022 végén továbbra is 30 olyan telek állt alapítványi tulajdonban rendelkezésre, amelyen lakóház még nem épült. Vagyis amikor mérlegeled, hogy Gyűrűfű neked való élettér-e, nem árt emlékezni rá, hogy ez az ország egyik legkisebb lélekszámú települése.
Nem is önálló falu, közigazgatásilag Ibafa külterülete. A régi falu 1970-ben halt ki. Amikor mi 1991-ben megjöttünk, gyepként volt nyilvántartva az egész terület, alig járható földutat és sűrű bozótot találtunk.
A 2000. évre már vezetett ide kőszórásos út, állt a közösségi ház és hamarosan hét lakóházba is beköltöztek az első lakók. 2020-ban 13 lakóházban éltek családok. A fennmaradó mintegy 30 telek a garancia arra, hogy itt 40-50 családnál több várhatóan nem fog a későbbiek során sem élni.
Ám aki itt él, azt rabul ejtette a zselici táj megunhatatlan szépsége, a tiszta levegő, a biogazdálkodás, a hasonló gondolkodású közösségbe tartozás, a hatalmas személyes élettér, a természettel, a madarakkal, a vadakkal, a csillagokkal együtt létezés öröme, és még sorolhatnánk.
Itt mindenki bebíró, gyüttment. Nincsenek őslakók, akik gyanakodva méregetik a beköltözőt.
A telkek átlagos nagysága egy hektár. Bokrokban (csoportokban) helyezkednek el. Így minden szomszéd elég közel van, ha egy jó beszélgetésre be akarsz térni, de elég távol, hogy élvezhessük a csendet és a saját kis köreinket. A nagy telek, az ökológiai előírások azoknak kedveznek, akik gazdálkodnak és törekednek a minél nagyobb önállóságra, önellátásra. Olvass erről többet itt. A házak felépítésében, telken való elhelyezésében sokkal nagyobb a szabadság, mint egy faluban. Vannak viszont más előírások az ökofalu jelleg megtartása érdekében. Ezek legtöbbje megtalálható a Rendezési tervben.
Az első feladat – mielőtt még új emberek fogadását megkezdhettük volna – a betelepülés adminisztratív és fizikai lehetőségeinek megteremtése volt. Az elmúlt húsz év során a korábban jórészt legelőként hasznosított területek jelentős része elbozótosodott, ezeket a fás vegetáció érintetlenül hagyásával ki kellett tisztítani. Erre 2019 nyarán került sor, azóta a telkek jól beláthatóak, bejárhatóak. 2020 folyamán tavasszal, majd ősszel folytatódtak az utómunkák az előző évben letakarított telkek rendbetételére, szárzúzására.
Letisztított telkek, 2020
A jogszabályok változása és a gyakorlat miatt szükség volt arra is, hogy az alapítványi tulajdonú területen minden telekhez utat alakítsunk ki, illetve egyes telkeket a valósághoz „igazítsunk”. A kialakítás csak jogi és adminisztratív lépés, az utak megépítése és a telkek kitűzése majd csak ezután következik. Az új állapotot pedig a földhivatalnak be kell jegyeznie. Ez egy rendkívül hosszú és bonyolult, rengeteg egyeztetést, hatósági hozzájárulást igénylő feladat, amelynek a lényegi része, az utak önálló helyrajzi számon történt bejegyeztetését engedélyező határozatot három év kemény munka után 2022. végén kaptuk meg. Sajnos, még ez sem jelent automatikusan bejegyzést, erre leghamarabb várhatóan 2023. végén kerül sor.
Az elmúlt években nagy lett az érdeklődés a gyűrűfűi letelepedés iránt. Mivel rendszeresen kaptuk az érdeklődő leveleket, 2020. szeptemberben megrendeztük a Gyűrűfűn letelepedni szándékozók első találkozóját. A jól sikerült eseményen felbuzdulva 2021 tavaszán már három nyílt napot hirdettünk meg. Ezek kis létszámú, a járványügyi előírásokat betartó rendezvények voltak, mégis rengetegen jelentkeztek rájuk, volt, akit nem is tudtunk fogadni. 2022-ben már bátrabban szervezkedtünk, tavasszal és ősszel is voltak nyílt napok. A rendezvények nem kifejezetten és nem csak letelepedőknek szóltak, hanem olyanoknak is, akik csak szeretnének többet tudni rólunk, vagy akik máshol már valamilyen hasonló cipőben járnak és eljöttek körülnézni.
Rengeteg jó élmény ért minket is, lelkes, tiszta szemű, értelmes arcokat láttunk. Legtöbben fiatalok. A kezdetek óta eltelt harminc évben felnőtt két új nemzedék, akik őszintén érdeklődnek egy értelmesebb élet iránt. A résztvevőknek bemutattuk a falut és egy vetített képes előadás segítségével az első időszak tapasztalataiból is kaptak ízelítőt, valamint tájékoztatást az újrakezdés ígéretéből.
Résztvevők a nyílt napon 2022 szeptember
Az utak bejegyeztetése után a következő jogi feladat a lakótelkekre vonatkozó új megállapodás kidolgozása volt. Tekintve, hogy termőföld vásárlásáról van szó, számos feltételnek kell megfelelnünk mind nekünk, mind annak, aki földet kíván vásárolni itt. Sok a kizáró feltétel is, az egy hektárnál nagyobb területű telkeket például csak földműves minősítéssel rendelkező természetes személyek és/vagy termelő szervezet veheti meg. Ugyanakkor mi is szeretnénk jobban megismerni azokat, akik életüket velünk szeretnék leélni. Tehát a jogi és az informális feltételek egyszerre kell hogy teljesüljenek, aminek az elősegítésére dolgoztuk ki az alábbiakban ismertetett folyamatot, a letelepedés lépéseit. Ezek a szabályok nem kőbe vésett törvények, kénytelenek vagyunk mindig alkalmazkodni a jogszabályi környezet változásaihoz, illetve tapasztalataink alapján igyekszünk mindkét fél számára minél előnyösebb megoldásokat kitalálni.
Ha tehát érdekel téged ez az életforma, szeretnél Gyűrűfűn letelepedni, akkor a következő, elég hosszadalmas út vár rád:
1. Honlap: A tény, hogy ezt a honlapot olvasod, bizonyítja, hogy már ránk találtál. Kérünk alaposan tanulmányozd a honlapot, a Facebook oldal bejegyzéseit, rengeteg információ van mindkét helyen, amely segít eligazodni és eldönteni, hogy hogyan tovább.
2. Önálló látogatás: Gyere, sétálj, túrázz, esetleg szállj meg nálunk vagy a környéken. Szívd magadba a környék hangulatát. Javasoljuk azt is, hogy ne csak konkrétan a faluval és falubéliekkel, de a környékkel, a megyével, a látnivalókkal és az emberekkel is ismerkedj, nézz körül alaposan, különösen, ha nem pécsi vagy környékbeli vagy. Elvégre, ha sikerül, a továbbiakban itt fogsz élni, az országnak ebben a szegletében. Ha hazatértél, figyelj a benyomásaidra, mennyire találtad vonzónak a helyet. Ha megérintett, ha beindította fantáziádat, ha nem hagy nyugodni a gondolat – akkor lépj tovább. Gyere el a nyílt napra.
3. Kölcsönös ismerkedés:
3.1. Nyílt nap: A tavaszi és az őszi időszakban alapítványunk nyílt napokat szervez a letelepedés iránt érdeklődők számára. Ha az önálló látogatás után továbbra is érdekel a dolog, akkor gyere el egy ilyen alkalomra. A nagy érdeklődésre tekintettel tavasszal és ősszel kijelölünk átlagosan havi egy-egy napot, amikor szervezett keretek között tartunk egy körülbelül másfél órás előadást az ökofalu történetéről, majd mintegy 2 óra alatt egy bemutató séta keretében körbemegyünk a területen. Ennek során meg lehet ismerkedni a faluval, bemutatunk építészeti és egyéb öko megoldásokat, és megmutatjuk a még rendelkezésre álló telkeket. A séta után az itt vázoltaknál lényegesen részletesebben is elmondjuk a letelepedés feltételeit.
3.2. Részvétel a programokon: Az Újgyűrűfűért Egyesület, illetve az alapítvány is folyamatosan szervez programokat, amelyeken részt lehet venni. Ezek a programok lehetnek önkéntes munkák, tanfolyamok, műhelymunkák, de tematikus beszélgetések is, amelyek kifejezetten az „ökoság” nagyon tágan értelmezett témakörét járják körül.
3.3. A nyílt napokra, programokra a honlapunk fizetős felületén tudsz regisztrálni az ott ismertetett feltételek mellett.
4. Kérdőív igénylése: Ezeken az alkalmakon meg fogod érezni, mikor érkezett el az idő, hogy a kérdőívet kérjed. Ha már biztos vagy benne, hogy a döntésed végleges, kitöltesz egy ilyen kérdőívet, amit a kuratóriumnak kell megküldened és kérni a letelepedési engedélyt. A kuratórium pozitív döntését követően leszel jogosult a választott telek megvásárlására, aminek földhivatali minősítése termőföld. A kérdőív az első hivatalos kapcsolatod lesz az alapítvánnyal. Olyan részletesen, őszintén és átgondoltan válaszolj, amennyire csak tudsz. Szeretnénk belőle megtudni, ki vagy te, milyen elképzelésed van az öko életmódról és miből, hogyan tervezed a megélhetésedet itt nálunk.
5. Óvatos duhaj: Ezek a kérdések elsősorban a te érdekeidet szolgálják. Bár jelenleg elég kevesen lakunk Gyűrűfűn, azért jó néhányan megfordultak már itt. A megalapozatlan letelepedési terveket félbehagyott, elhagyott, csak hétvégén használt házak jelzik. Nem akarunk túlságosan okostojásnak látszani, és nem vagyunk a bölcsek köve birtokában sem, de több évtizedes gyakorlat alapján tudunk rávilágítani, hogy reálisnak, vagy irreálisnak tartjuk-e az elképzeléseidet.
6. Telekválasztás: Ha a kialakult kölcsönös ismeretség alapján valóban ide szeretnél költözni és a közösség (Kuratórium, Újgyűrűfűért Egyesület, az itt lakók), is szívesen lát, terveidet ideillőnek és megvalósíthatónak érzi, választanod kell, melyik, még szabad telken szeretnél építkezni. A telkeknek ára adottságaiktól függően különböző és az infláció, kereslet, stb. alapján változhat (lásd az Eladó telkek menüpontot). A Gyűrűfű Alapítványnak eddig alapszabálya volt, hogy földet addig nem ad el, amíg meg nem győződött róla, hogy a vevő tényleg Gyűrűfűn akar és tud is élni. Ugyanakkor azt érzékeltük, hogy az érdeklődőket sokszor elbizonytalanítja, hogy csak akkor kerül tulajdonukba a föld, ha már fel is építették a házukat.
7. Fontos! Az összegyűlt tapasztalatok, a bekövetkezett változások és az ügyvédünk által megfogalmazott szerződéses biztosítékok együttes alkalmazásával tehát a továbbiakban az alapítvány nem bérleti, hanem földvásárlási szerződést köt azokkal a jelentkezőkkel, akik házat akarnak építeni / venni Gyűrűfűn.
8. Adásvételi szerződés: A dolog akkor fordul komolyra, ha megkötötted az adásvételi szerződést. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a megkötött adásvételi szerződést kötelező 60 napig közzétenni. A közelben lakók ezen időszak alatt élhetnek elővásárlási jogukkal. Amennyiben nincs olyan elővásárlásra jogosult, aki a szerződésben szereplő feltételekkel megveszi előled a telket, a tulajdonodat bejegyzik. Ha ez megtörtént, akkor kezdődik csak a neheze. A beruházásod a szó szoros értelmében zöldmezős vállalkozás: neked kell vízről (esővíz gyűjtés vagy kút) szennyvíztisztítóról, áram ellátásról (vezetékes, vagy sziget üzemű) gondoskodnod, és lehetséges, hogy még az utat is neked kell kialakítanod. Ezekben a kérdésekben szívesen segítünk és megosztjuk veled a tapasztalatainkat, de azért elsődlegesen csak magadra hagyatkozhatsz.
9. Használatbavételi engedély: Az építkezés megkezdéséhez a jelenleg hatályos szabályozás szerint nem kell engedélyt kérned, csupán bejelentési kötelezettséged van. Ennek ellenére javasoljuk, hogy házad terveit véleményezésre küldd meg az illetékes hatóságnak (Baranya Megyei Kormányhivatal Építésfelügyeleti Osztály) Ha kész az épület, úgynevezett hatósági bizonyítványt kell tőlük kérni. A 2022. évtől ez helyettesíti az eddig hatályos használatbavételi engedélyt.
10. A szerződés semmissége: Amennyiben a fent említett bizonyítványt tíz éven belül sem tudod megszerezni, a szerződés semmissé válik, az épületet le kell bontanod és a föld visszakerül az alapítvány tulajdonába. Erre azért van szükség, mert különben lehetne egy csomó magán-telek, amin tán soha el nem kezdődne építkezés, így az ökofalunk felépítése kudarcba fulladhatna.
A 2021. évben az előkészületekkel, terveztetéssel, infrastruktúra megteremtésével foglalkoztunk. 2022-ben megépült egy újabb útszakasz és megszereztük az utak önálló helyrajzi számát. Az elképzelések szerint 2023-ban egy vagy két építkezés kezdődik meg, majd 2024-ben, illetve 2025-ben már több is indulhat. Nem is baj, ha a mezőny széthúzódik, a terület nem bírna el túlságosan sok építési forgalmat még akkor sem, ha az jórészt helyi anyagokra korlátozódik. Az előkészítés körébe kisebb, nem engedély köteles építmények létesítése éppúgy beletartozik, mint a telkek, majd a házak megterveztetése a majdani tulajdonosok által felkért tervezőkkel. Az elképzelés az, hogy az alapítványi tulajdonban álló és a letelepedők által megvásárolt területekre egységes permakultúrás tervezési koncepciót dolgozzunk ki, amelynek a megvalósítását már lehet ütemezni. Az alapítvány ehhez a folyamathoz állandó kapcsolattartással és az újonnan jöttek számára programok szervezésével és ökológiai elveink minél mélyebb megismertetésével szeretne hozzájárulni. Addig is rendben tartjuk a telkeket, legeltetjük, illetve szárzúzót, kaszálást szervezünk. A letelepedés menetét, illetve az ökofalu építéshez szükséges szempontokat, elemeket az alábbi két ábra foglalja össze.
A letelepedés menete
Az ökofalu építés rejtelmei
Az ábra csak szemléltetésül szolgál arra a komplex és bonyolult feladat halmazra, amivel a beköltözőknek meg kell birkózniuk
Azok számára, akik újonnan jönnek, a tervezgetések és a majdani építkezések idejére átmeneti szállást is szeretnénk biztosítani. Ennek több szintje és módja van a saját telken sátrazástól a padláson alváson át a hivatalos vendégházak igénybevételéig. Közösségi térre is szükségünk van. Közösségi épületünket, a Telepesháznak is nevezett építményt egy hosszabb távú bérleti szerződést követően idén nyár elején kaptuk vissza, elég elhanyagolt műszaki állapotban. Közösségi segítséggel, önkéntes felajánlásokkal és társadalmi önkéntes munkával pillanatok alatt sikerült berendezni és üzemképessé varázsolni, csak a földdel borított hátsó traktus renoválása van még hátra. Ma már azonban nyolc szoba áll az építkezők, érdeklődők, illetve programjaink látogatói számára rendelkezésre.
Gyűrűfű csodálatos hely, vagyunk már egy páran, akik tudjuk, mennyire különleges itt élni. Gyere, élvezd a hangulatát, beszélgess az itt élőkkel, válassz telket, építsd fel álmaid ökoházát, légy a szomszédunk!
Érdeklődni a [email protected] e-mail címen vagy a 06-20-939-1122 telefonszámon, Borsos Béla kuratóriumi elnöknél lehet.
Példaképpen bemutatunk két olyan telket, amelyek rendelkezésre állnak a betelepedők számára:
https://ingatlan.com/ibafa/elado+telek/kulteruleti-telek/33199467
https://ingatlan.com/ibafa/elado+telek/kulteruleti-telek/33199425
Gyűrűfű 2023. június 20.
A rendezési terv jelenállapota a rendelkezésre álló telkekkel. Sárgával áthúzva a foglalt telkek, sötétkékkel az átalakításra váró telkek és pirossal a 2022. decemberében bejegyzett új utak.